Żywienie ragdolli – poradnik
Koty są mięsożercami i to właśnie mięso powinno być podstawą ich diety. Ważna jest odpowiednia sucha karma i świeża woda, które zawsze i bez ograniczeń powinny być dostępne dla kota. Do tego raz dziennie dostarczamy kotu mokrą karmę lub mięso. Najlepsze jest chude mięso cielęce, wołowe, baranie, królicze lub drobiowe. Należy bezwzględnie unikać mięsa wieprzowego. Po ukończeniu roku, podajemy karmy odpowiednie dla kota dorosłego.
Po kastracji, sterylizacji podajemy karmy dla kastratów i sterylizatów. Należy wybierać karmy suche, które nie zawierają w swoim składzie zbóż, ponieważ powodują one alergię, nietolerancję pokarmową oraz biegunkę. Należy pamiętać, aby nie zmieniać kotu gwałtownie karmy. Nową karmę zawsze mieszamy z poprzednią, którą wcześniej używaliśmy, żeby zmiana była stopniowa.
Należy ją podawać w małych ilościach i małymi kroczkami, w przeciwnym razie mogą wystąpić biegunki. Profilaktycznie należy podawać kotu pastę odkłaczającą, dzięki której unikniemy tworzenia się kłębów włosowych tzw. zakłaczeń w żołądku i przewodzie pokarmowym.